102 100

Větrník

 
Ø 28.8' / 26.9'
7.9mag
Uma

Drawing Bertrand Laville

Velká spirální galaxie ve východní části souhvězdí, nedaleko oje Velkého vozu, téměř na rozhraní se souhvězdím Draka. Objevil ji v roce 1781 P. Méchain, Ch. Messier ji přidal do svého katalogu ještě tentýž rok. Je největším a nejjasnějším členem malé skupiny galaxií nacházející se ve vzdálenosti okolo 21milionů světelných let. Mezi další členy patří například NGC5585 , NGC5574 a NGC5204 . M101 odpovídá svítivosti 33 bilionů Sluncí a skutečný průměr přesahuje 170 000 ly. Její jasnost je sice 7.9mag, ale protože ji pozorujeme ve směru téměř kolmém na rovinu její spirály, jas je rozložen do velké plochy, čímž se nám galaxie i na trochu prosvětlené obloze snadno ztrácí. Přesto její centrální část je možné vidět i v malém dalekohledu, použijte ale co nejmenší zvětšení! V triedru je zajímavou úkolem odhadovat změny její úhlové velikosti pomocí dvojice hvězd v její těsné blízkosti v závislosti od změny pozorovacích podmínek. Samotná galaxie působí dojmem slabého obláčku bez jakéhokoliv tvaru.

Myzer: Galaxii jsem pozoroval začátkem léta 2006 svým 250 mm Dobson použitím 11 mm Nagler (109x): I když se zrovna nacházela už asi jen 50 stupňů nad obzorem, překonala všechny mé její dosavadní záznamy. Sice slabé plošné jasnosti, galaxie vyplnila celé úchvatné zorné pole. Nejdříve jsem registroval pouze centrální část, když jsem si však uvědomil skutečnou velikost této galaxie, v zorném poli se objevily velmi slabé spirální ramena! Navíc kromě toho, jestli je to moje fantazie nebo realita, spirální ramena se zdají být ne rovnoměrně jasné, ale skvrnité - zřejmě předpoklad H-II oblastí. Za minimálně jedno zjasnění (jeho poloha se shoduje s NGC 5462 ) nacházející se směrem dále od jádra bych však položil i ruku do ohně (a za další dvě skoro také - NGC 5450 a 5461).

200/250mm - Pokud máme štěstí na velmi tmavou oblohu a máme i nějaký 250 mm dalekohled, uvidíme M101 jako slabší, ale rozsáhlou galaxii, která ukáže i flekaté spirální ramena točící se kolem jasného jádra ve směru hodinových ručiček. Dvě hvězdy jsou umístěny v hale, další dvě blízko jižního rozhraní.

400/500mm - Dalekohled zobrazí M101 jako nádhernou spirální galaxii s nápadnými rameny skvrnité struktury. V ramenech je vidět i několik jasných H-II . Deep-sky filtry zvýší značně kontrast. Tři oddělené jasné skvrny mohou být viditelné 8' JZ, 4,5' VJV a 6' VSV od centra galaxie. Nejnápadnější spirální rameno vyráží z JV strany jádra galaxie a točí se nejprve V a potom na S ven z centrálenj oblasti. V tomto rameni je umístěn i jasný svazek SV od jádra. Slabší rameno začíná na Z straně jádra a točí se jižně a JV: obsahuje jasný svazek JZ a JV od jádra. Jižně od jádra se nachází nezřetelné tmavá skvrna - fotky ji ukáží jako velkou mezeru mezi rameny. Zkoumavým pohledem mohou zablýsknout některé H-II oblasti. Mnoho slabých hvězd z Mléčné dráhy na popředí je umístěno v hale galaxie.